Potrzebujesz szybkiej pożyczki bez formalności?
Skontaktuj się z nami, a pomożemy Twojej firmie!
Poznaj wymagania związane z zabezpieczeniem pożyczki pod zastaw hipoteczny w HipoInvest.
Na czym polega zabezpieczenie pożyczki?
Zabezpieczenie pożyczki np. nieruchomością oddaną w zastaw to praktyka chroniąca interesy pożyczkodawcy, która minimalizuje ryzyko przy niewypłacalności dłużnika. Dzięki temu nawet ci, którzy mają trudności w uzyskaniu tradycyjnego kredytu bankowego, mogą ubiegać się o pożyczkę.
Najczęściej stosowany rodzaj zabezpieczenia w przypadku pożyczek to ustanowienie zastawu na majątku pożyczkobiorcy, zazwyczaj na nieruchomości, której wartość stanowi dodatkową gwarancję dla firm udzielających pożyczek. W przypadku braku spłaty zobowiązań firmy pożyczkowe mają prawo zająć i zbyć zastawiony obiekt w celu pokrycia swoich roszczeń, jako odzyskanie należności.
Wyróżnia się zastaw zwykły i zastaw rejestrowy. Zastaw zwykły nie wymaga wpisów do specjalnego rejestru, nie przenosi się też prawa własności. W przypadku braku spłaty długu wierzyciel musi uzyskać nakaz zajęcia mienia w wyniku zapadnięcia klauzuli wykonalności w toku postępowania sądowego.
Natomiast w przypadku zastawu rejestrowego, konieczne jest wpisanie do specjalnego rejestru. Zastawca przenosi prawo własności zastawionego mienia na rzecz wierzyciela, który jest uprawniony do zbycia mienia w przypadku niespłacenia długu, bez konieczności interwencji sądu.
Czy wartość nieruchomości wpływa na wysokość pożyczki?
W przypadku rodzaju zabezpieczenia, jakim jest zastaw nieruchomości, jej wartość ma istotny wpływ na wysokość pożyczki, którą można uzyskać.
Podstawową praktyką firm pożyczkowych jest ocena wartości zastawionych przedmiotów, czyli wartości rynkowej mieszkania lub domu. Stanowi ona podstawę do określenia maksymalnej kwoty pożyczki, którą pożyczkodawca jest gotów udzielić.
Firmy pożyczkowe korzystają też ze wskaźnika LTV (ang. loan to value), który określa stosunek między kwotą pożyczki a wartością domu, czy mieszkania. Im niższy wskaźnik LTV, tym niższe ryzyko dla pożyczkodawcy, co może skutkować korzystniejszymi warunkami kredytu.
W HipoInvest udzielamy pożyczek w wysokości nawet do 60% wartości obiektu. Maksymalna kwota, którą można uzyskać to 1 000 000 zł.
Jakie dokumenty są niezbędne do zabezpieczenia pożyczki hipotecznej?
Aby zabezpieczyć pożyczkę hipoteczną, wymaga się dostarczenia różnych dokumentów, które pomagają instytucji finansowej ocenić ryzyko i przyznać odpowiednią kwotę pożyczki. Na ich podstawie jest również sporządzana umowa pożyczki.
W HipoInvest wymagamy następujących dokumentów do zabezpieczenia pożyczki:
- umowna hipoteka na nieruchomości,
- oświadczenie w formie aktu notarialnego poświadczającego dobrowolne poddanie się egzekucji zgodnie z art. 777 KC.
Zastanawiasz się, czy nasza oferta jest dla Ciebie?
Wypełnij formularz, a do Ciebie oddzwonimy!
Czy lokalizacja nieruchomości ma znaczenie przy zabezpieczeniu pożyczki?
Lokalizacja odgrywa istotną rolę przy zabezpieczaniu pożyczki hipotecznej, bo ma bezpośredni wpływ na wartość rynkową zabezpieczenia. Ta z kolei zależy od:
Lokalnego rynku obrotu nieruchomościami – w miastach o wysokim popycie wartość może rosnąć, a na rynkach, na których ceny są mniej stabilne, ryzyko dla wierzyciela może być większe.
Bezpieczeństwa inwestycji – lokalizacja wpływa na to, czy nieruchomość jest podatna na różne zagrożenia, takie jak kradzieże, zalania czy wpływ zjawisk atmosferycznych.
Perspektywy rozwoju – planowane inwestycje w infrastrukturę, nowe projekty czy plany rozwoju danego obszaru również mają wpływ na to, że dane mieszkanie lub dom jest bardziej atrakcyjne i może zwiększać swoją wartość rynkową.
Dostępność usług i infrastruktury może dodatkowo podnieść wartość obiektu.
Czy zabezpieczenie pożyczki wymaga oceny wartości nieruchomości?
Wycena wartości nieruchomości jest standardową procedurą w procesie wnioskowania o pożyczki z zabezpieczeniem, szczególnie w przypadku pożyczek hipotecznych. Wartość ta jest istotna przy określaniu maksymalnej kwoty pożyczki, jaką można uzyskać w danej firmie pożyczkowej.
Ocena wartości przeprowadzana jest przez rzeczoznawcę. Analizuje on stan techniczny, lokalizację, dostępność do infrastruktury, a także porównuje wartość z innymi podobnymi nieruchomościami na rynku.
Profesjonalna wycena pomaga ustalić rzeczywistą wartość zastawu i minimalizuje ryzyko zarówno dla instytucji udzielającej pożyczki, jak i podmiotu wnioskującego o udzielenie finansowania.
Jakie są wymagania dotyczące zabezpieczenia pożyczki dla przedsiębiorców?
Wymagania dotyczące zabezpieczenia pożyczki dla przedsiębiorców różnią się w zależności od rodzaju pożyczki, polityki danej instytucji finansowej i warunków zawartych w umowie pożyczki.
W HipoInvest wymagamy zabezpieczenia w postaci zastawu nieruchomości. Nie zwracamy uwagi na historię kredytową, czy dochody.
Nie wymagamy, by pożyczkobiorca był właścicielem nieruchomości – możemy ustanowić hipoteką na jego spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu, a w dniu składania wniosku miał aktywną działalność gospodarczą. O pożyczkę mogą ubiegać się wszystkie pełnoletnie osoby prowadzące w Polsce działalność gospodarczą, również ci, którzy nie posiadają polskiego obywatelstwa.
Jakie są prawa i obowiązki pożyczkobiorcy w zakresie zabezpieczenia pożyczki pod zastaw hipoteczny?
Prawa i obowiązki dłużnika w zakresie zabezpieczenia pożyczki pod zastaw hipoteczny uwzględnia umowa pożyczki. Ma on prawo do:
- jasnych i zrozumiałych informacji dotyczących warunków pożyczki, w tym oprocentowania, okresu spłaty i wszelkich innych opłat,
- korzystania z nieruchomości,
- wypowiedzenia umowy i przedterminowej spłaty pożyczki, choć w związku z tym może być zobowiązany do dodatkowych opłat.
Wśród obowiązków wyróżnia się:
- spłatę zobowiązania w określonym terminie, zgodnie z warunkami umowy,
- utrzymanie obiektu służącego za zabezpieczenie pożyczki i zachowanie go w dobrym stanie.
Czy zabezpieczenie pożyczki hipotecznej jest możliwe dla nieruchomości komercyjnych?
Tak, zabezpieczenie pożyczki hipotecznej jest możliwe także dla obiektów komercyjnych.
Pożyczki w HipoInvest są udzielane przedsiębiorcom na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, w związku z tym za zabezpieczenie mogą posłużyć takie obiekty jak biura, magazyny, lokale handlowe czy obiekty przemysłowe.
Dlaczego warto ustanowić zabezpieczenie pożyczki w postaci hipoteki?
Decyzja o zabezpieczeniu pożyczki zależy od wielu czynników, w tym od indywidualnych potrzeb, sytuacji finansowej pożyczkobiorcy oraz rodzaju pożyczki. Ustanowienie zabezpieczenia pożyczki w postaci hipoteki ma kilka korzyści, zarówno dla pożyczkodawcy, jak i osoby wnioskującej o pożyczkę.
Uzyskanie pożyczki hipotecznej zabezpieczonej zastawem na nieruchomości może być jedynym rozwiązaniem dla przedsiębiorców o słabszej historii kredytowej, mających trudności w uzyskaniu tradycyjnego kredytu bankowego. Zabezpieczenie zmniejsza ryzyko dla wierzyciela i sprawia, że zdolność kredytowa i historia kredytowa jest mniej ważna.
Zabezpieczenie pożyczki umożliwia uzyskanie wyższych kwot pożyczki, zwłaszcza kiedy wnioskujący posiada nieruchomość o wysokiej wartości rynkowej. Może również przekładać się na korzystniejsze warunki finansowe, takie jak niższe oprocentowanie i dłuższy okres spłaty, co ma wpływ na niższą wysokość miesięcznych rat.
To również korzyści dla pożyczkodawcy, takie jak większa pewność spłaty – dzięki zabezpieczeniu wierzyciel może odzyskać straty poprzez zbycie zabezpieczenia.
Zastanawiasz się, czy nasza oferta jest dla Ciebie?
Wypełnij formularz, a do Ciebie oddzwonimy!
Skorzystaj z oferty HipoInvest
Zapoznaj się z naszą ofertą – oferujemy duże kwoty pożyczki, do 1 000 000 zł, dostępne dla przedsiębiorców potrzebujących środków na dowolny cel związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Nie wymagamy wysokiej zdolności kredytowej, nie sprawdzamy historii kredytowej, czy wpisów w BIK – sposoby zabezpieczenia, które stosujemy to hipoteka na nieruchomości i oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji w razie braku spłaty.
Złóż wniosek na naszej stronie internetowej – wypełnij wymagane pola i oczekuj na kontakt od naszego konsultanta. Cała procedura ubiegania się o pożyczkę przebiega drogą elektroniczną, a czas od złożenia wniosku, do otrzymania środków to około 5 dni roboczych.